|
Opis vsebine:Zakladnica bovške preteklosti je tretja knjiga Vlaste Komac. Avtorica skuša predstaviti družbeno, kulturno in gospodarsko preteklost na Bovškem in s tem omogočiti, da bi sedanji in prihodnji rodovi vedeli, kako so živeli njihovi predniki.
Vlasta Komac se je rodila leta 1948 v Bovcu. Že v svojih otroških letih je z zanimanjem poslušala zgodbe, anekdote, pripovedke in pesmi o življenju in delu domačinov. V kasnejših letih jo je oče, ki je bil tudi izvrsten pripovedovalec, navdušil za zbiranje starinskih predmetov. Poleg teh je začela spravljati tudi zapiske, fotografije in druge zanimivosti, ki so se nanašale na preteklost Bovškega.
To gradivo jo je spodbujalo k vse večji radovednosti in začela je obiskovati starejše občane, da so ji pripovedovali o svojih spominih in spominih svojih prednikov. Nabralo se je veliko gradiva in tako je sklenila, da ga v knjigi predstavi tudi nam.
Vlasto Komac že poznamo kot zbirateljico bovškega ljudskega izročila, saj je pred tem izdala že dve deli. Leta 1995 je izšla njena prva knjiga Čez Boko gre čeča, v kateri so zbrane stare molitvice in ljudske pesmice z Bovškega. Druga knjiga Na Klužah tice strašijo je izšla dve leti kasneje. Tu se je avtorica posvetila prerokbam Rajnkega Trentarja in zbrala različne pripovedke, ki se tako ali drugače nanašajo na Bovško.
Zakladnica bovške preteklosti je njeno tretje in tudi najobsežnejše delo. V njem skuša predstaviti družbeno, kulturno in gospodarsko preteklost na Bovškem in s tem omogočiti, da bi tudi sedanji in prihodnji rodovi vedeli, kako so živeli njihovi predniki.
Ključne besede:zakladnica bovške preteklosti, Bovec, skozi stoletja, skozi čas, etnologija, krajevne zanimivosti, kulturne, naravne, znamenitosti, zgodovinaPrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
Oglejte si tudi:Fotografije » Umetnost in stavbarstvo (fotografije) » Arhitektura in stavbarstvo (fotografije)
Arhitektura blokovskega naselja (digitalna fotografija)
Blokovsko naselje Fužine in toplarna Moste ... Knjige » Zgodovina » Zgodovinski pregledi
Knjiga ohranja pripovedi in zgodbe iz preteklosti, razdeljene v dvanajst poglavij Knjige » Etnologija » Etnološke znamenitosti Slovenije
Dom mojih prednikov - Kmečka hiša na Cerkljanskem Učenke in učenci šestih razredov Osnovne šole Cerkno, Rafael Trpin
Obsežno gradivo, prek 250 skic z opisom kmečke hiše na cerkljanskem, ki so ga več let zbirali cerkljanski šestošolci. Knjige » Etnologija » Etnološke znamenitosti Slovenije
DOM MOJIH PREDNIKOV 2 - KMEČKA HIŠA NA CERKLJANSKEM Učenke in učenci šestih razredov Osnovne šole Cerkno, Rafael Trpin
Drugi del zbirke raziskovalnih nalog, nastalih v letih 1995 do 2000 in tudi starejših, ki so bile po 1995. dopolnjene. Izdelali so jih učenci in učenke šestih razredov Osnovne šole Cerkno pod mentorskim vodstvom Rafaela Terpina Knjige » Zgodovina » Zgodovinski pregledi
Temeljno zgodovinsko delo o Idriji in rudniku. Knjige » Leposlovje » Poezija » Sodobna poezija
Pesniška zbirka > Ljubim te z grenkobo in slastjo, svet tolminski, mozaik lepote! Vanj ujete divje so samote, ki duha vedrijo in oko. |
![]() |
![]()
![]()