Opis vsebine:V spominih Andreja Zlobca "V bojih za severno in južno mejo" beremo zapis Kraševca, ki se je po vrnitvi iz soške in tirolske fronte kot dvajsetletni fant pridružil prostovoljcem generala Maistra v bojih za severno mejo leta 1919. Kot prostovoljec je pozneje sodeloval tudi v bojih na jugoslovansko-albanski meji.
"Sanjal sem o domu, a tedaj še nisem vedel, da skoraj dvajset let ne bom videl rodne vasi. Domov nisem smel. Moj Kras je ostal italijanski. Vojne zato za meni še ni bilo konec - še dolgo ne!
V noči med 22. in 23. novembrom 1918 smo se postavili v zbor na dvorišču vojašnice. Ob 2. uri zjutraj nam je nadporočnik Gračner povedal, da bomo ob 4. uri zjutraj razorožili zeleno gardo, Schutzwehr. To nemško mariborsko gardo je bilo treba razorožiti na kolodvoru, na pošti, v bolnici, povsod. Naloga naše skupine je bila, da na 3. odseku, to je vzhodno od Mlinske ulice, razorožimo okrog 190 schutzwehrovcev. Razburjeni smo čakali, da napoči čas akcije. Kot sence smo se začeli plaziti po temnih ulicah spečega mesta. Prihuljeni k tlom smo se plazili čez Dravski most." ... ![]() O AVTORJUAndrej Zlobec, rojen 1899 v Ponikvah na Krasu, kot prvi od devetih otrok na revni Matjaževini. Z domačega Krasa je prinesel le štiri razrede osnovne šole, a prinesel je nekaj mnogo bolj dragocenega kot šolsko znanje, prinesel je odpornost in trdoživost rastline, ki raste iz trde kraške zemlje.
Spomine je začel pisati v italijanskem taborišču na gori Monte Viso. V taboriščni kuhinji mu je uspelo ukrasti nekaj papirja, ki so ga rabili za podžiganje ognja. Ko se je po kapitualciji Italije vrnil domov, je te zapiske prinesel s seboj. S pisanjem spominov je nadaljeval leta 1945, ko se je tik pred osvoboditvijo kot invalid vrnil iz Poljanske jetnišnice v Ljubljani. Eno leto ni bil sposoben za službo, zato je v tem času naredil to, kar si je želel tedaj, ko je umiral na mrzlih tleh temnice:
"Če bom ostal živ, bom napisal spomine. Naj mladi vedo, da njihovi očetje svobode niso dobili zastonj." Vsa dela avtorja. ![]()
Ključne besede:Andrej Zlobec, 1. sv. vojna, spomini, severna meja, južna meja, Italija, boji, vojna, v vihri petih vojn, narodna straža, italijanska zasedba, Maistrovi borci, avstro ogrska, vojska, Suha reka, Prizren, SkopjePrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
![]() ![]() Oglejte si tudi:Knjige » Književnost * leposlovje » Avtobiografije & biografije
FRANZ CONRAD VON HöTZENDORF - arhitekt prve svetovne vojne
Če v vsej Evropi iščemo pet mož, ki so osebno odgovorni za izbruh I. svetovne vojne, je eden izmed njih gotovo feldmaršal Conrad. Knjige » Zgodovina, družba, filozofija » Zgodovina » Novejša zgodovina
Izravnavanje sveta - Kratka zgodovina 21. stoletja
Knjiga predstavlja posledice globalizacije in ponuja možnosti, kako se soočiti z njimi Knjige » Književnost * leposlovje » Literarna teorija & zgodovina
LABIRINTI LJUBEZNI V SLOVENSKI KNJIŽEVNOSTI OD ROMANTIKE DO II. SVETOVNE VOJNE
Prva večja raziskava slovenskih literarnih besedil, v katero so vključena dognanja študij vloge spolov, se pravi obravnav ženskosti in moškosti, in ki se namesto ustaljenih interpretacij znanih tekstov posveča motivom ljubezni, spolnosti, erotike in zakon Knjige » Zgodovina, družba, filozofija » Zgodovina » Zgodovina do 1. sv. vojne
Premiki ljudstev na območju vzhodnih Alp in Srednjega Podonavja Friedrich Lotter, Rajko Bratož, Helmut Castritius
Knjiga prinaša oris in analizo obdobja med 4. in 6. stoletjem. To je čas, v katerem razpade Zahodno rimsko cesarstvo in tudi čas prihoda Slovanov (največkrat skupaj z Avari). Knjige » Zgodovina, družba, filozofija » Zgodovina » Zgodovina do 1. sv. vojne
Osemnajstega avgusta 1830 se je na gradu Schönbrunn rodil deček, ki so ga krstili: Franc Jožef Karl. ![]() ![]() |