Opomba:Zbrala in uredila: Dušica KunaverOpis vsebine:Najevska lipa je izjemna po svojem izgledu, starosti, pričevalnosti in seveda merah, saj je že več desetletij znana kot najdebelejše drevo v Sloveniji. Pričujoča knjižica predstavlja lipo na Slovenskem skozi zgodovino, pesem in pripoved ter njeno simboliko danes.
Danes enotno deblo je domnevno zraslo iz več debel. Zagotovo pa ne bomo tega vedeli nikdar, saj je notranjost drevesa votla. Tudi o starosti lahko le ugibamo. Ocenjujejo jo na okrog 700 let - po legendi naj bi lipo zasadili Turki.
Od nekdaj je človek slavil razna drevesa, jih po božje častil in jih posvečal bogovom. Slovensko sveto drevo je lipa. Že v pradavnini je bila lipa v vsej srednji Evropi sveto drevo. Bila je sveto drevo tudi naših poganskih prednikov. Med njene veje so zatikali darove za bogove in iz njenega lesa klesali malike. Naš jezik je v redku - "Se držiš kot lipov bog" - ohranil spomin na te davne dni.
Pod lipo so se v slovanski dobi zbirali starešine, se posvetovali in razsojali spore. Družila jih je senca lipe. Pod lipo se je smelo govoriti le resnico!
Iz vsebine
Najevska lipa
Najevska lipa pri Ludranskem vrhu Najevska lipa v ljudski pripovedi Zakopani zakladi - resnica slovenske zgodovine
Lipa Slovensko sveto drevo
Lipa - sveto drevo od pradavnine Vloga lipe v zgodovini slovenskega ljudstva Lipa - varuhinja slovenske starosvetne domačije Lipa - pomočnica dekletu pri iskanju ženina Lipa - koristno drevo Ziljsko štehovanje in visoki rej pod lipo Matjaževa lipa Lipa in lipov list - slovenski narodni simbol Lipa zelenela je Najevska lipa danes O AVTORJUDušica Kunaver, prof. angleščine in ruščine v pokoju iz Ljubljane
Dušico Kunaver mnogi poznamo kot zbiralko ljudskega izročila. V zakladnici njenih knjižnih objav so ljudske pesmi, pripovedke, reki in legende, tudi življenjepise najdemo vmes. Od leta 1996 je samo v zbirki Pod lipo domačo, ki izhaja v samozaložbi, izšlo 16 del. In vendar je to le sad drugotne, lahko bi rekli ljubiteljske dejavnosti, medtem ko je poklicna pot Dušice Kunaver izpolnjena s poučevanjem angleščine, z oblikovanjem izvirnih učnih gradiv, vključevanjem staršev v učenje jezika in z ozaveščanjem etičnih vidikov poučevanja. Dobitnica priznanja se zaveda, da živimo v prelomnem obdobju. Vstopamo v nove mednarodne povezave. Če hočemo biti soustvarjalci prihodnje multikulturne Evrope, ne moremo naprej brez znanja jezikov. A kako poučevati tuj jezik, da postavimo trdne temelje znanju, ne da bi ob tem nekritično prevzemali tuje kulturne vzorce?
Dušica Kunaver pozna odgovor. Izhajati moramo iz lastnih korenin in spoštovati pravico do drugačnosti. Zavedati se moramo, da lahko tudi mi obogatimo druge s svojo kulturno dediščino, zato jo moramo najprej poznati in se naučiti, kako jo predstaviti - na primer v angleščini. Programi, ki jih je pripravila, segajo od Vrabčje šole lepega vedenja (za najmlajše) do strokovno zahtevne Angleške poslovne korespondence. Jezikovna šola Dušice Kunaver je v znamenju barv. Mavrična bližnjica do angleščine je opremljena s knjigami, kasetami, sestavljenkami in zloženkami. Staršem je namenjen priročnik Učim se učiti. Gradiva, namenjena učiteljem, pa opozarjajo na pasti poučevanja. Pedagoška neugnanost Dušice Kunaver skorajda ne pozna meja. O temah, ki jih obravnava v svojih knjižnih delih, že več kot 15 let predava poslušalcem vseh starosti, v najrazličnejših okoljih. Vsa dela avtorja.
Ključne besede:Dušica Kunaver, lipa, sveto drevo, drevesa, Najevska lipa, etnologija, lipov bog, domačije, pod lipo domačo, lipov list, slovenski simboli, slovensko ljudsko izročiloMnenja (Število komentarjev: 0) Napišite mnenje
Prijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
Oglejte si tudi:Knjige » Rastline & rože & vrt » Knjige o vrtu & Vrt & vrtnarjenje
Keltski vrt - Divje, zdravo, vrtnarjenje z naravo
Pred vami je priročnik o prav posebnem vrtu. Spoznali bomo delce pozabljene veščine in hkrati umetnost oblikovanja keltskega vrta, kakršen je nekoč že obstajali tudi v teh krajih ..
V tej knjigi boste brali o resnici, kot se je razkrivala slovenskemu domoljubu, ljubiteljskemu zgodovinarju, političnemu aktivist in bojevniku za pristno slovensko ljudovlado. |