Opis vsebine:Knjiga raziskuje tisto preobrazbo sveta v letih od 1789 do 1848, ki obsega pojem, tukaj imenovan »dvojna revolucija«: francoska revolucija leta 1789 in hkratna (britanska) industrijska revolucija …
Knjiga ne skuša podati nadrobnega prikaza, temveč razlago… Obrača se na inteligentnega in izobraženega bralca, ki ga k zanimanju za preteklost ne žene zgolj radovednost, marveč želi tudi razumeti, kako in zakaj je ta svet postal tak, kakršen danes je, in v katero smer se razvija. (Eric Hobsbawm v predgovoru)
Njegova akademska pot se je začela z doktoratom na Univerzi v Cambridgeu in nadaljevala s profesuro na Univerzi v Stanfordu, Univerzi Cornell, MIT in The New School of Social Research v New Yorku ter Collège de France, zdaj pa poučuje kot zaslužni profesor na fakulteti Birkbeck na University of London.
Njegove študije se ukvarjajo predvsem z zgodovino moderne, pri čemer posamezne probleme osvetljuje v vsej njihovi kompleksnosti, tako da se opira na sociološke, politološke, ekonomske, umetnostno kritične in druge družboslovne analize. Zanimajo ga predvsem veliki zgodovinski prelomi zadnjih dveh stoletij, ki jih obravnava v luči emancipatornih in progresivnih aspektov različnih družbenih formacij kot tudi posameznikov.
Hobsbawmovi članki in zgodovinske monografije so med najbolj branimi v svoji zvrsti tako v svetu, saj so njegova dela prevedena v več kot trideset jezikov, kot tudi pri nas, naj gre to za ozko znanstveno sfero ali širše bralno občinstvo.
Prvi dogodek je francoska revolucija kot politična revolucija, v kateri so se izrazile demokratične težnje skozi duha enakosti in emancipacije, hkrati s tem pa sta na oder svetovne zgodovine stopila dva nova razreda, vladajoči in vladani, buržoazija in delavski razred.
Drugi dogodek, industrijska revolucija, ki so jo omogočili znanstven napredek in investicije kapitalskih presežkov v tehnološki razvoj, se je začela v Angliji v istem času kot francoska revolucija, a je doživela nesluten razmah v naslednjih desetletjih.
Oba dogodka sta po avtorjevem mnenju spremenila posamezne družbene podsisteme, kot so ekonomija, religija, umetnost, kultura, tehnika itn., in družbo kot celoto, in sta kulminirala v pomladi narodov, v kateri je prišlo do znosnega ravnotežja med aristokracijo, buržoazijo in delavstvom in v kateri prvič pridejo v zgodovinsko ospredje tudi narodni in nacionalni problemi.
![]() O AVTORJU
Vsa dela avtorja. ![]() Prijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
![]() ![]() Oglejte si tudi:Knjige » Zgodovina, družba, filozofija » Zgodovina » Novejša zgodovina
Izravnavanje sveta - Kratka zgodovina 21. stoletja
Knjiga predstavlja posledice globalizacije in ponuja možnosti, kako se soočiti z njimi Knjige » Književnost * leposlovje » Avtobiografije & biografije
Zanimivi časi - Moje doživetje 20. stoletja
Zgodba pomembnega dela medvojne in povojne intelektualne generacije in izpoved avtorjeve vse življenje trajajoče vere v "ideal oktobrske revolucije" v to, da se svet ne bo spremenil na bolje sam od sebe. Knjige » Zgodovina, družba, filozofija
DOLGO DVAJSETO STOLETJE - Kapitalizem, denar in moč
Kaj nas lahko izuči kriza gospodarstva koncem 20. stoletja in kakšni so njeni obeti za 21. stoletje? Knjige » Naravoslovje, znanost, živali » Naravoslovje & ekologija » Ekologija & Zemlja
Vroč, raven in nagneten svet (ŽK)
Avtor nazorno razčleni vzroke največjih groženj, ki pretijo svetovni civilizaciji, in na podlagi konkretnih primerov ponudi ustrezno rešitev. ![]() ![]() |