Opis vsebine:Govorica telesa je zelo pomembna v vsakdanjem sporazumevanju, svojevrstno simboliko gest pa so vselej upoštevali tudi slikarji. Kakšni so ti simboli in kateri so zelo značilni, je s pomočjo slik iz slovenske in tuje umetnosti razloženo v kratkih esejih, zapisanih v knjigi.
Na vprašanje, kako gledati in razumeti sliko, bi najverjetneje našli veliko odgovorov. Umetnost nagovarja človeka v jeziku, ki ga marsikdaj ne pozna ali ne razume - v univerzalnem jeziku, katerega skrite pomene in poante prekriva patina časa minulih rodov, njihovih vedenj in skrivnosti.
V slikarstvu je ta govorica nema in zgoščena v en sam trenutek. Ta trenutek, ki ga ujame slikar, pa je vselej eksploziven, saj preseva preteklo in prihodnje hkrati, ter ekspresiven v svojem fizičnem, senzualnem, emocionalnem in duhovnem naboju. Odkod ta silna dinamika, ko gre vendar za nepremične upodobitve? Osnovni in osrednji slikarjev motiv je človek, njegovo telo in njegova duša. Telo je posoda njegove duše in inštrument, skozi katerega ta duša odzvanja v svet, zato je telo v ta namen razvilo svojo govorico - brez besed. Vendar še bolj občutljivo in zgovorno.
Tako kot verbalni govor ima tudi govorica telesa svojo morfologijo in sintakso, svoje dobesedne in prenesene pomene, svoj podtekst. Le s poznavanjem in pazljivim prisluškovanjem ter iskanjem pomenov lahko slika v "notranjem očesu" gledalca oživi tako kot zazvenijo verzi v "notranjem ušesu" bralca poezije.
Avtor pričujoče knjige nikogar ne uči, kaj videti, marveč, kako gledati, da ne bi spregledali. Podobe, ki jih je izbral, simbole in geste, ki to podobo sestavljajo, dopolnjuje z vednostjo o dobi, v kateri so nastale, njenem duhovnem, intelektualnem in materialnem kontekstu ter o psiholoških vzgibih in mentalnem ozračju, z vsem, kar se je prepletalo v slikarjevi izkušnji.
Na koncu pa vendarle ostaja vprašanje, ali so lahko podobe, geste in simboli pomenile ustvarjalcu slike nekaj drugega kot gledalcu-razlagalcu. Odgovor manj bo bržkone nedorečen, nejasen in zakrit vse dotlej, dokler bo obstajala umetnost.
Molčite!
Ključne besede:apotropejska, govorica telesa, Jure Mikuž, Nema zgovornost podobe, posmehljiva drža, profana, reprodukcije, telo, slikanje, slikarstvo, umetnost, umetninePrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
|