Opis vsebine:Christkind je Dežulovićev prvenec za katerega je dobil nagrado Jutranjega lista za najboljše prozno delo na hrvaškem leta 2004.
»Sprašujete me, kje si ti, človek, bil sinoči,« so ene prvih, prav tako pa povsem zadnjih besed, s katerimi se odpre in konča prvenec Borisa Dežuloviča Christkind. V medprostorih, ki jih odpirajo poglavja, se bralčeva misel po linearnih časovnih in geografskih mrežah nehote sprehaja v divjem, nepredvidljivem, vendar strogo konceptualno strukturiranem in minuciozno oblikovanem romanu, nenavadno zrelem za prvenec.
Lastnik majhne knjigarne iz Splita ob koncu 19. stoletja v »malo zgornjeavstrijsko mestece« Gradec pride z nalogo, da umori enega največjih svetovnih zločincev, zanesljivo pa človeka z najbolj krvavimi rokami v 20. stoletju. Hitlerja. Do tega srečanja pa pride povsem na koncu zgodbe. Vmes se zgodi umor deklice, srečanje s Sigmundom Freudom, razkrije se usoda šestprstega ciganskega glasbenika, dokaže se da Dedek Mraz obstaja (če le dovolj verjamemo vanj)... Roman Christkind je kalejdoskop ključnih zgodovinskih dogodkov, ki so zaznamovali prostor Srednje Evrope, in hkrati globoko intimna pretresljiva izpoved, ki nas vedno znova pripelje k regresivnemu spoznanju: nasilje je in bo gonilo sveta. In ravno zato se je treba boriti proti njemu.
Ključne besede:Christkind, hrvaški pisatelji, leposlovje, prvenec, romani, Sigmund Freud, svetovni, zločinci, zgodovinski dogodkiMnenja (Število komentarjev: 0) Napišite mnenje
Prijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
Oglejte si tudi:Knjige » Književnost * leposlovje » Poezija » Sodobna poezija
Feniks - Grenko sladka mikropoezija
Pesniška zbirka > 54 misterijev vesolja, zakodiranih v mikropoezijo Knjige » Književnost * leposlovje » Romani » Kriminalke & srhljivi romani
Kot običajno je Ludlum tudi tokrat stvari zapletel že v prvem poglavju, ko se z umorom kitajskega podpredsednika ... Knjige » Književnost * leposlovje » Kratka proza » Kratke zgodbe
Zbirka kratkih zgodb |