Opis vsebine:Monografija odpira v slovenski sociologiji novo poglavje: sociologijo čustev, ki je v svetu v zadnjih dveh desetletjih tako rekoč na pohodu.
Avtorica predstavlja in kritično vrednoti prevladujoče racionalistične razlage in odnos do čustev v družboslovju, začenši z antično mislijo pa do sodobnih avtorjev, s poudarkom na treh velikanih sociologije: Webru, Simmlu in Durkheimu. Pomembna je ugotovitev o umeščenosti čustev v razmerja moči in v izgrajevanje socialne in spolne hierarhije ter analiza sodobnih razvitih družb Zahoda, ki jih zaznamuje na videz protislovna dvojnost emocionalne kulture: osvobajanje čustev na eni in vse večji nadzor nad čustvi na drugi strani.
Ta trend spremlja razširjanje javnega govora o čustvih, tako kar zadeva intimnost posameznika kot zanimanje znanosti.
Iz vsebine:
Uvod: (Re)afirmacija čustev v zahodnih državah
Ključne besede:čustva, emancipacija čustev, katolicizem, kognitivni modeli, kontrolne funkcije, usoda čustev, sociolog, sociologija, zahodna civilizacijaPrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
![]() ![]() Oglejte si tudi:
Avtor se loteva psihoanalitskih interpretacij političnega, ideologije, kulture in religije, pri tem pa upošteva najvidnejše teoretike 20. stoletja ![]() ![]() |