Opis vsebine:Knjiga se ukvarja z aktualnimi vprašanji družine in spreminjanja družinskega življenja v zadnjih desetletjih v kontekstu t. i. postmodernih družb. S tega vidika predstavlja najnovejša spoznanja o družini in jih povezuje z odprtimi teoretskimi dilemami, kar zlasti velja za analizo materinstva kot temelja družinskega življenja ter analizo spoznavnih novosti v sodobni sociologiji družine kot vedi.
Po prikazu razvoja sociologije družine, zlasti v navezavi na feministične teorije, avtorica oriše ključne postmoderne spremembe ter jih podkrepi z interpretacijo demografskih sprememb: porast razvez zakonske zveze, število kohabitacij, število rojstev zunaj zakonske zveze, upadanje števila rojstev, porast enostarševskih, dopolnjenih ali reorganiziranih družin.
Demografske spremembe poveže z vrsto ugotovitev empiričnih raziskav o pluralizaciji družinskih oblik in načinov družinskega življenja, raztegovanju obdobja mladosti, spremembah v doživljanju intimnega življenja, v spolni ter starostni hierarhiji v družini in v dojemanju starševstva, intenzivnejše vključevanje očetov v družinsko delo in nego, varstvo in vzgojo otrok.
Posebno pozornost posveča spremembam v starostni in spolni hierarhiji v družini ter analizi razmerja med družino in njenim ožjim ter širšim okoljem. Pričujoča knjiga je namenjena tako študentom in sociologom družine kot tudi širši družboslovni, humanistični in kulturni javnosti, pomembno mesto pa bi morala zavzemati pri posameznikih in institucijah, ki se pri nas ukvarjajo s socialno in družinsko politiko.
Knjiga Alenke Švab, dr. socioloških znanosti in raziskovalke na Mirovnem inštitutu v Ljubljani, se ukvarja z aktualnimi vprašanji sociološke analize družine in spreminjanja družinskega življenja v zadnjih desetletjih v kontekstu t. i. postmodernih družb.
S tega vidika predstavlja najnovejša spoznanja o družini, kot so razvita v svetovnem družboslovju, in jih povezuje z odprtimi teoretskimi dilemami, kar velja zlasti za analizo materinstva kot temelja družinskega življenja ter analizo spoznavnih novosti v sodobni sociologiji družine kot vedi.
Ključne besede:demografske spremembe, družba, družina, feminizem, materinstvo, očetovstvo, sociologija družine, družinsko življenje, modernost, postmodernost, rodnostPrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
![]() ![]() Oglejte si tudi:Knjige » Osebnostna rast » Medosebna rast & komunikacija
Samoregulativni mehanizmi - Učenje je življenje
Življenje je polno nalog, ki zahtevajo samoreguliranje. Zmožnost samoreguliranja človeku omogoča prilagajanje. Samoregulativni učni cikel omogoča občutek osebne kontrole, ki predstavlja pomemben vir notranje motivacije pri samostojnem učenju. ![]() ![]() |