Opis vsebine:Knjiga Somrak medijske avtonomije je izbor člankov, ki so izšli v različnih časopisih, revijah ter na spletnih straneh v letih 2005–2008 in so nastajali kot prompten odziv avtorja na politične poteze tedanje vladajoče garniture, ki si je zadala za nalogo spremeniti medijsko krajino.
Svoj pohod je začela s težnjo podržaviti tedaj javni zavod RTV, temu ustrezno je sledil novi zakon o RTV, novi sestav programskega sveta, uprave in uredništev.
Pod gesli izkoreninjenja kontinuitete, udejanjanja sproščenosti in zagotovitve medijske uravnoteženosti je ta koalicija grobo posegala v avtonomen status medijev ter uredniško in novinarsko delo, se posredno in neposredno vpletala v medijska sporočila in opravljala kadrovske zamenjave, v ta namen pa uporabljala tudi odprodajo državnega kapitala.
Vezjak v svojih člankih razkriva ideološko logiko in mimikrijo glavnih akterjev, ki so bili tako na strani politične in kapitalske oblasti kot tudi v medijih v vrstah urednikov in novinarjev udeleženi v tem procesu prisvajanja medijev, katerih »transformacija ni sledila demokratičnim načelom, temveč prej predstavam o zagotavljanju prijaznega zrcala, ki nam bo naslikalo lepo podobo«.
![]() O AVTORJUBoris Vezjak (1968) je doktoriral iz filozofije in predava na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Ukvarja se predvsem z zgodovino antične filozofije, moralno vzgojo, teorijo diskurza, medijsko analizo in teorijo argumentacije. Je avtor prevodov Platonovih besedil Harmid (1994), Fileb (2000), Parmenid (2001) in knjig Kako so močno dihali: komentarji in kronologija k primeru Petek (2005), Sproščena ideologija Slovencev: o političnih implikacijah filozofema sproščenost (2007), Zmote in napake v argumentaciji: vodič po slabi argumentaciji v družbenem vsakdanu (2007, skupaj z Janezom Bregantom) ter In media res: novinarji med etiko, politiko in kapitalom (2008).
Vsa dela avtorja. ![]()
Ključne besede:Boris Vezjak, mediji, RTV, RKC, Delo, družba, prisvajanje medijev, politika, politična hegemonija, državni kapital, oblast, uredniki, novinarji, totalitarizem, Vida PetrovčičPrijavite se in vpišite svoj komentar.
Izdelek še nima mnenj. Napišite prvo mnenje.
![]() ![]() Oglejte si tudi:Knjige » Umetnost v sliki in besedi » Filmska umetnost » Knjige o filmu
AVDIO-VIZUALNI MEDIJI IN IDENTITETE
7. mednarodni kolokvij filmske teorije in kritike ![]() ![]() |